تلکمر- صعود نافرجام قله لونه پلنگ

امتیاز :   5   :   5
نام : تلکمر- صعود نافرجام قله لونه پلنگ
نوع فعالیت : کوه نوردی
استان : تهران
میزان سختی : ● ساده
مسافت : 14 KM
برنامه : 1 روزه
مناطق : دماوند
بهترین زمان برای این منطقه : تمام سال
ضریب خطر منطقه : ● بی خطر
تاریخ ثبت در سایت : 1400/11/30
مدت زمان : 9 ساعت و دقیقه
بیشترین ارتفاع : 2795
کمترین ضریب خطا : 0
تجهیزات یا تخصصها :

توضیحات : گزارش صعود قله تلکمر و صعود نافرجام لونه پلنگ

این برنامه در تاریخ 27/11/1400 به همراه دوستان عزیزم آقایان احسان مینایی، سیامک هاشمی و سیاوش شهیدی انجام شد.
با بررسی تصاویر ماهواره ای و نقشه های توپوگرافی برنامه را به گونه ای تنظیم کردیم که از مسیر نرمال (کنار دانشگاه پیام نور) استارت بزنیم و پس از صعود قله تلکمر در صورت شرایط مناسب جوی از روی خط الراس بسمت باختر حرکت کنیم و قله لونه پلنگ را نیز صعود کرده سپس از یال دیگری که به نزدیک چشمه اعلا می رسید بسمت ماشین دوم بازگردیم.

ساعت 7.10 پس از قرار دادن یکی از ماشین ها در نزدیکی چشمه اعلا و برگشتن به درب ورودی دانشگاه پیام نور دماوند از طریق پاکوب مشخص بسمت قله حرکت کردیم. در مسیر صعود سه ایستگاه نامگذاری شده که دارای تابلو هستند. ایستگاه اول "قله نما"، ایستگاه دوم "منظریه" و ایستگاه سوم "گون دره" . پیش از رسیدن به گون دره و در ساعت 8.20 صبحانه را در زیر بارش برف و در هوایی مه آلود صرف کردیم و ساعت 9.39 به قله تلکمر رسیدیم. با توجه به شرایط جووی بدون تامل و پس از گرفتن چند عکس یادگاری بسمت قله لونه پلنگ مسیر رو از روی خط الراس بسمت باختر ادامه دادیم. در دامنه شمالی قله تلکمر حجم برف بیشتر بود و با توجه به خراب شدن گتر کمتر در برف کوبی شرکت می کردم. ساعت 11 به محلی رسیدیم که برای ادامه مسیر باید ارتفاع زیادی کم و دوباره صعود می کردیم، بعلاوه در کف دره کارگاه برداشت شن ایجاد شده بود و برای دور شدن از دیواره های ایجاد شده می بایست از فاصله ای دورتر کارگاه را دور می زدیم و هنوز تا قله لونه پلنگ نیمی از راه باقی مانده بود؛ شرایط جوی نیز مساعد نبود و بارش برف و مه غلیظ منطقه را در بر گرفته بود لذا با در نظر گرفتن جوانب امر و علم به احتمال درگیری با سنگ ها در مسیر یال برگشت ترجیح دادیم که ریسک نامعقول نکنیم و ازهمان جا برگردیم. پس از تجدید قوا و صرف تنقلات بخشی از مسیر خط الراس را بسمت خاور برگشتیم تا به ابتدای یالی رسیدیم که برای بازگشت در نظر گرفته شده بود. جلوتر که رفتیم یال مورد نظر سنگی شد و شاید بتوان بنوعی آنرا گرده ای توصیف کرد که برای گذر از آن برخی قسمت ها نیاز به دست به سنگ شدن داشت و احتیاط بیشتری را طلب می کرد. (نقطه ای که با نام Dargiri روی فایل مشخص شده بیشترین دقت را می طلبد). ساعت 14.37 در کنار سنگ ها ناهار را خوردیم و با ادامه مسیر و پایین رفتن از دامنه ای کم شیب به محل پارک ماشین رسیدیم و برنامه ای دیگر با تندرستی و دل خوش به پایان رسید.

نکات مهم:
• در مسیر چشمه آب وجود ندارد.
• در اکثر بخش های مسیر پیمایش شده پوشش آنتن دهی همراه اول وجود دارد.
• مسیر بازگشت نیاز به دست به سنگ شدن دارد، در صورت عدم توانایی فنی از این مسیر استفاده نفرمایید.
• علی رقم ارتفاع کم هیچ قله ای را در زمستان دست کم نگیرید و مطمئن باشید که هر قله ای می تواند چالش های خاص خودش را داشته باشد.
• در پاکیزگی طبیعت کوشا باشیم.تعداد دانلود : 11
تعداد نمایش : 240
ثبت فایل از : علی  جلالیدانلود GPS   افزودن به لیست علاقه مندیها  


GPS Convertor : پس از دانلود برای تبدیل فایلهای gdb. به gpx. اینجا کلیک نمایید

و لینک نرم افزار ها و سایتهای مختلف دیگرسیاوش شهیدی

5

1401/2/6
عالی